SKLADOM
DUPLO
Disney
Friends
Classic
CREATOR 3 v 1
CREATOR EXPERT
CITY
Vlaky
Harry Potter
LEGO Movie
JURASSIC WORLD
NINJAGO
Speed Champions
STAR WARS
OVERWATCH
Super Heroes
TECHNIC
Architecture
LEGO IDEAS
BOOST
Mindstorms
Rôzne
Minifigúrky

 
 
 
28. januára roku 1958 o 13:58 bol zaregistrovaný patent na malú umelohmotnú tehličku s dierami na spodnej strane a s výstupkami na vrchnej strane s názvom LEGO.
Staré motto firmy „Len ten najlepší je dosť dobrý“ stále platí a nasledujúce riadky svedčia o tom, že 50 ročná tehlička vo svete digitálií je ešte stále okúzľujúca.
 
1932
Dánsky tesár z Billundu, Ole Kirk Christiansen vyrobil prvé tehličky stavebnice z dreva.
 
1934
Prišlo pomenovanie LEGO - z dánčiny, zo slovného spojenia LEg GOdt (dobrá hra), ktoré v latinčine znamená zostaviť, spojiť.
 
1942
Továreň na drevenné hračky vyhorela do základov, ale o rok neskôr už 40 zamestnancov opäť vyrába drevenné hračky.
 
1947
Firma ako prvá na svete začína miesto drevenných kociek výrábať hračky z umelej hmoty. V obchodoch sa začínajú okrem stovky iných druhov hračiek z Billundu objavovať aj stavebné kamene "Automatic Binding Bricks", ale ich význam ešte zďaleka nebol docenený.
 
1949
Firma výraba cez 200 rôznych hračiek a kocka LEGO nadobúda tvar, ktorý poznáme dodnes.
1958
Najdôležitejší míľnik firmy - zápis patentu na tvar tehličky, ktorý je známy až dodnes. Hľadanie vhodného materiálu, ale trvalo ešte ďalších päť rokov, no odvtedy sa tehličky vôbec nemenili. O tom svedčí aj fakt, že tehličky stavebnice z roku 1963 sa ešte stále dajú spojiť s tehličkami vyrábanými dnes.
1960
Zomiera Ole Kirk Christiansen a na jeho miesto zasadá jeho syn Godtfred. Odvtedy sa firma orientuje už len na výrobu umelohmotných hračiek.
 
1964
V LEGO stavebnici sa prvý raz objavuje návod na stavbu.
 
1966
Objavujú sa prvé LEGO vlaky. Ich súčasťou je 4,5-voltový motorček. Neskôr ich nahradil 12V systém a ten neskôr zas 9V systém.
 
1968
Otvorenie prvého Legolandu v dánskom Billunde.
 
1974
Prvé LEGO figúrky s pohyblivými rukami. V tomto roku vychádza prvý LEGO set, založený na spolupráci dvoch najväčších Dánskych firiem - LEGO a MAERSK.
 
1977
Vznikajú technicky zamerané stavebnice "Expert Builder" obsahujúce ozubené kolieská, diferenciály, osky a podobne.
 
1978
Vznikajú LEGO minifigúrky, ktoré poznáme dodnes. Obohacujú radu LEGOLAND, súčasťou ktorej sú podsérie "Mesto" a "Vesmír".
 
 
 
1980
Firma LEGO začína s výrobou stavebnice DUPLO, určenej tým najmenším. Kocka DUPLO má dvojnásobný rozmer bežnej kocky.
 
1982
Zo série "Expert Builder" sa stáva dodnes známa rada "Technic".
Stavebnice LEGO sa prostredníctvom obchodných domov PRIOR záčínajú predávať v bývalom Československu.
  
1984
V rade "Technic" sa objavujú pneumatické komponenty.
  
1986
Prichádza rada "Model Team". Veľké modely skutočných automobilov, plné detailov.
1989
Série stavebníc LEGO sa rozrastajú o novú radu - "Piráti".
 
1992
Do Guinnessovej knihy rekordov sa dostávajú dva LEGO rekordy: hrad postavený z viac ako 400000 LEGO kociek o rozmeroch 4,45 x 5,22 metrov a LEGO vlak dlhý 545 metrov s tromi lokomotívami.
  
1996
Firma LEGO vstupuje na internet a registruje si doménu www.lego.com a zakladatelia spoločnosti Google Larry Page a Sergey Brin z LEGA postavili kryt pre svojich desať 4-gigabajtových harddiskov.
Otvára sa nový Legoland Windsor.
 
1998
LEGO spája svoje sily s Michiganskou Technologickou Univerzitou a začína vyrábať programovateľné a robotické stavebnice LEGO Mindstorms, ktoré sa stávajú výukovým prostriedkom na mnohých svetových univerzitách a školách.
 
1999
Do obchodov prichádza najpredávanejšia LEGO sada všetkých čias - séria STAR WARS.
Otvára sa už tretí Legoland v meste Carlsbad v Kalifornii.
2000
LEGO získava titul "Hračka storočia".
 
2001
"Bionicle" - druhá najpopulárnejšia LEGO rada prichádza na trh.
 
2002
Otvára sa legoland v Günzburgu v Nemecku.
 
2004
Firma LEGO získavá licenciu od firmy Ferrari a začína s produkciou stavebníc série "Ferrari".
 
2007
Na trh prichádza prvý z rady Modulárnych domov - Cafe Corner. Pôvodne sólo projekt, vďaka priaznivým ohlasom zákazníkov, dostáva každý rok nasledovníka v podobe nového Modulárneho domu.
2008
28. januára LEGO oslavuje 50. výročie udelenia patentu na jej spájanie kociek. Na počesť výročia spoločnosť Google mení svoje logo, na logo z kociek LEGO.
Prichádza niekoľko rokov očakávaná a žiadaná séria "Indiana Jones".
2010
Na trh prichádza nová séria - Zberateľské Minifigúrky. Každá figúrka je balená v samostatnom obale a vďaka identickým obalom, nie je možné zistiť aká figúrka je vnútri. V tomto roku končí populárna rada Bionicle a je nahradená radou Hero Factory.
 
2011
Otvára sa ďalší LEGOLAND, tentokrát na Floride. Prichádza séria Ninjago, ktorú o 2 roky neskôr dopĺňa podobná séria CHIMA.
 
2012
LEGO po rokoch vypočulo hlasy fanúšikov a uvádza série Pán Prsteňov a Hobbit.
Po dlhej dobe prichádza skutočná séria pre dievčatá - Friends. Táto rada sa okamžite stáva úspešnou a je najžiadanejšou radou na Vianoce.
V tomto roku LEGO berie pod svoje krídla súkromný Japonský projekt CUUSOO. Projekt, v ktorom majú bežní ľudia možnosť zverejniť svoje dielo, a v prípade že získa 10000 hlasov, má šancu že ho LEGO zaradí do svojej produkcie. Prvý zrealizovaný CUUSOO produkt bola Japonská ponorka Shnikai.
 
 
2013
Na trh prichádza robotické LEGO tretej generácie - Mindstorms EV3. LEGO zavádza podsériu CREATOR EXPERT, zameranú na detailnejšie modely pre skúsenejších staviteľov.
 
2014
LEGO predstavilo radu NINJAGO a do kín prichádza prvý LEGO film - LEGO Movie.
 
2017
Na trh prichádza doposiaľ najväčšie a najdrahšie LEGO všetkých čias - model lode zo série STAR WARS - Millennium Falcon, ktorá obsahuje 7541 dielov!
 
 
2019
V rade Technic vychádza rýpadlo LIEBHERR, ktoré sa so svojimi 4108 dielmi stáva najväčším setom v histórii tejto rady.
 
 
 
 

 
 

 

Spolupráca firiem LEGO a MAERSK

 

Dánska firma MAERSK (čítaj "märsk") patrí medzi najväčšie špedičné spoločnosti na svete. Spoločnosť založil Arnold Peter Møller v roku 1904. Po jeho smrti v roku 1965 sa vedenia firmy ujal jeho syn Mærsk Mc-Kinney Møller. V súčasnosti nesie firma oficiálny názov A.P. Møller - Mærsk A/S. Okrem kamiónovej, železničnej a leteckej prepravy využíva Maersk aj vlastnú námornú flotilu. A práve nákladné lode Maersk triedy E a Triple-E, sú momentálne vôbec najväčšími loďami sveta. V súčasnosti má spoločnosť Maersk 8 lodí triedy E; prvou bola Emma Maersk z roku 2006 a poslednou je Eugen Maersk z roku 2008. Najmodernejšiu a najväčšiu triedu Triple-E bude zastupovať postupne 20 lodí. Prvá z nich nesie meno práve po synovi zakladateľa spoločnosti - Mærsk Mc-Kinney Møller.


Keď sa loď spoločnosti Maersk vracia do domovského prístavu v Dánsku, vždy ju vítajú obyvatelia na brehu. (na obrázku Emma Maersk)

V roku 2013 bola dokončená prvá z lodí triedy Triple-E Class. Je to zatiaľ absolútne najväčšia loď, aká kedy vyplávala na oceán.


Momentálne najväčšia loď sveta - loď triedy Triple-E Class

Spolupráca firiem LEGO a Maersk sa začala už v rokoch 1956-1961, keď firma LEGO pre obchodníkov vyrobila niekoľko modelov prvej Maersk lode - Regina Maersk. Z tejto lode je žial známa len jediná čiernobiela fotografia. Samotný model sa zatiaľ neobjavil ani v žiadnej internetovej aukcii, ale ak by sa aj objavil, jeho cena by sa pravdepodobne pohybovala rádovo v desiatkach tisícov dolárov.


0751 - Regina Maersk

Skutočná spolupráca medzi spločnosťami LEGO a Maersk sa rozbehla až v roku 1974, vďaka priateľstvu medzi Godtfredom Kirk Christiansenom a Mærsk Mc-Kinney Møllerom. Výsledkom bol prvý oficiálny promo set - Maersk kontajnerová loď. V tomto sete bola prvýkrát použitá Maersk-modrá farba. Táto farba je majetkom spoločnosti Maersk, a preto granule s touto farbou dodala továrni LEGO priamo spoločnosť Maersk. Sety si objednala spoločnosť Maersk, ako pozornosť pre svojich zákazníkov a zamestnancov v obmedzenom náklade. Dnes sa tento model na internete predáva rádovo za tisícky dolárov.


1650 - Maersk Line Container Ship

Druhým Maersk promo setom v poradí, bolo nákladné auto s dvoma prívesmi a kontajnermi z roku 1980. Zujímavosťou bolo okrem iných vzácnych LEGO dielikov, aj použitie prilby pre figúrku v Maersk-modrej farbe. Len táto samotná prilba sa donedávna predávala na aukciách za desiatky až stovky eur.


1651 - Maersk Line Container Lorry

Spolupráca pokračovala v roku 1985 klasickým americkým kamiónom s dvoma návesmi a kontajnermi. Súčasťou setu bol aj náklad v podobe niekoľkých bední a sudov.


1552 - Maersk Truck and Trailer Unit

O 10 rokov neskôr prišiel ďalší Maersk promo set, tentokrát menší kamión. Veľkosťou zapadal medzi ostatné LEGO vozidlá 80. a 90. rokov. Tento set obsahoval zároveň najmenší počet dielikov v Maersk-modrej farbe - rovných 9. Ďalšou zaujímavosťou bolo, že vyšiel v dvoch verziách, nakoľko spoločnosť v tom čase menila svoje obchodné meno. Jedna verzia mala na kontajneroch nápis MAERSK a druhá MAERSK SEALAND. Zdalo sa, že to bude posledný Maersk promo set od LEGA.


1831 - Maersk Line Container Lorry 

V roku 2004 však prišiel ako blesk z jasného neba dovtedy najväčší Maersk set - model už vyššie spomínanej nákladnej lode Emma Maersk. Tento set bol však už určený aj širokej verejnosti, nakoľko LEGO ho predávalo cez svoj oficiálny web-shop. Model mal 988 dielov a bol vydaný v troch reedíciách - poslednej v roku 2010.

 
10152 - Maersk Sealand Container Ship

Ďalším setom zo série Maersk, bol Maersk vlak vydaný v roku 2011. Je to model skutočného vlaku jazdiaceho v USA a skladá sa z 1234 LEGO dielov. Set obsahuje lokomotívu, nákladné vozne s kontajnermi, nákladné auto na prepravu kontajnerov a figúrky troch železničiarov. Zaujímavosťou je opätovné použitie prilby v Maersk-modrej farbe po 31 rokoch a to hneď 3x. Súčasťou sú kontajnery v sivej a bielej farbe - rozdiel medzi nimi je v tom, že biele sú chladiarenske. Momentálne je na železniciach po celom svete prepravovaných 2 milióny Maersk kontajnerov. Jeden z najdlhších kontajnerových vlakov meral 5,6 km a bol ťahaný 9 lokomotívami !


10219 - Maersk Train

Zatiaľ posledným Maersk setom je model v súčasnosti najväčšej lode sveta - Maersk Triple-E - z roku 2014. Počtom dielov 1518 je to zároveň aj najväčší Maersk set. Treba však dodať, že tento model bol v menšej mierke, ako predchádzajúci model Maersk lode 10152. Podstatnejšou zmenou oproti predchádzajúcim Maersk setom, bola však zmena použitého modrého odtieňu farby. Miesto doteraz používanej vzácnej "Maersk Blue" bola použitá bežnejšia "Medium Azure" farba. LEGO túto zmenu odtieňu oddôvodnilo zmenou skutočného odtieňu firemnej farby spoločnosti Maersk. Tento model už bol zaradený do novej kategórie CREATOR EXPERT.


10241 - Maersk Line Triple-E

K ucelenej sérii LEGO MAERSK chýba asi už iba nákladné lietadlo Boeing 737 Maersk Air. Ktovie, možno sa časom dočkáme aj tohoto modelu od LEGA. Každopádne, teraz ak zbadáte na dialnici, železnici, či v prístave kontajnery firmy Maersk, budete vedieť že sú to kontajnery jednej z najväčších a najstarších prepravných spoločností sveta.

 

 

Ďaľšie zaujímavosti:

 Výroba kociek LEGO

Každý jeden dielik stavebnice pochádza z jedného zo 14 síl tovární v dánskom Billunde resp. v českom Kladne. Každé silo má kapacitu 33 ton a sú naplnené chemickou látkou ABS (acrylonitrile butadiene styrene). Táto jednoduchá chemická látka pôsobením tepla 232 °C a pôsobením tlaku 25 až 150 ton (v závislosti od formy a zložitosti prvku) za 7 sekúnd sa premení na zázračný prvok stavebnice, ktorý sa dá spojiť so všetkými ďalšími prvkami vyrobenými dodnes. A je ich dosť. Továrne spoločnosti za uplynulých 50 rokov vyrobili totiž neuveriteľných 400 miliárd prvkov. Existuje vyše 2200 rôznych prvkov v 55 rozličných farbách. A keby to nebolo dosť, továrne ročne vyprodukujú ďalších 16 miliárd prvkov, čo predstavuje 564 kusov každú sekundu. Ročne spoločnosť vyrába 300 miliónov pneumatík, čím je najväčším výrobcom pneumatík na svete. Každý jeden prvok je špičkový výrobok vyrobený neuveriteľnou toleranciu 0,002 mm, ktorý musí prejsť najprísnejšími kontrolami kvality. Skúšobné stroje vykonávajú nárazové, ťahové, tlakové, torzné a tepelné skúšky. Kvalitu výroby odráža skutočnosť, že z 1 000 000 vyrobených prvkov len 18 prvkov neprejde kontrolou a sú znova recyklované do výrobného postupu. Spoločnosť hrá významnú úlohu aj v oblasti ochrany životného prostredia, kde z celkového objemu výroby je recyklovateľných až 99%.

 

LEGO figúrka
 
Figúrka LEGO (označená ako minifig) má tiež svoju dlhú, až 30 ročnú históriu. Za tento čas bolo vyrobených až 4 miliárd minifigov, čím predstavujú najväčší spolok na svete. Prvá postava bola vyrobená až v roku 1978, čím stavebnica stúpila do sveta funkčného hrania (role-playing). Najprv bolo vyrábaných 7 rôznych typov mužských postáv pre tematiku Mesto, Vesmír a Hrad. O dva mesiace neskôr sa vyrobila aj prvá ženská postava v roli zdravotnej sestry. Významná zmena vo vzhľade postáv sa uskutočnila až v poslednom čase, keď popri typickej žltej farbe tváre sa v roku 2003 začali objavovať postavy s prirodzenou farbou tváre (v tematike Basketball). Túto zmenu si vyžiadali licenčné podmienky pri výrobe minifigov podľa skutočných predlôh.
 
 

 

 

 


Páči sa Vám nové najväčšie LEGO všetkých čias? ;)
Pači sa mi, kúpim ho
Páči sa mi, ale nekúpim ho kvôli cene
Páči sa mi, ale nekúpim ho
Nepáči sa mi, nekúpim ho
Nepáči sa mi ale kúpim ho, pretože je najväčšie


Linky:

Nájdete nás aj na Facebooku:LEGO® a LEGO® logo sú ochrannými známkami spoločnosti LEGO Group. ©2012 The LEGO® Group.
© 2008 BAKY Všetky práva vyhradené.